Dev Airdrop’ta ‘Bağış’ Tartışması: Altcoin Fiyatı Düşüşe Geçti!

LayerZero, dev airdrop ve önde gelen borsaların listeleme haberleriyle büyük bir çıkış yaptı. Altcoin projesinin yerel tokeni olan ZRO, 20 Haziran’daki lansmanının ardından sadece 20 dakika içinde yüzde 15,15’lik bir artış gösterdi. Ancak, proje ekibi bağış mekanizması içeren airdrop’a ilişkin bir açıklama yaptı. Bunun ardından insanların bağış mekanizmasının dahiyane mi yoksa sadece bir “vergi” bahanesi mi olduğunu tartışmaya başladı. Böylece, token fiyatı keskin bir düşüş yaşadı.

LayerZero, airdrop’ta ‘bağış’ zorunluluğu getirdi, altcoin fiyatı düştü!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, cross-chain birlikte çalışabilirlik protokolü LayerZero’nun dün token lansmanını yaptı. Altcoin projesinin yeni piyasaya sürdüğü token ZRO, kurucusunun token talep etmek için bazılarının “vergi “ye benzettiği tartışmalı bir bağış kriterini savunması nedeniyle piyasaya sürüldükten kısa süre sonra düşüşe geçti. Bu arada, bazı kişiler aynı fikirde değil. Bu mekanizmanın son zamanlarda token airdrop’larında yaşanan sorunları çözmek için doğru bir adım olabileceğini düşünüyor.

Ancak yine de tartışmalar tokenin performansını olumsuz etkiledi. ZRO, 20 Haziran’da piyasaya sürüldükten sonra sadece 20 dakika içinde %15,15’lik bir artışla 4,71 dolara yükseldi. Ancak, iki saat içinde %22’lik bir düşüşe tanık oldu. CoinMarketCap verilerine göre, ZRO yazı sırasında günlük bazda %17’den fazla düşüşle 3,35 dolardan işlem görüyordu.

ZRO günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

ZRO airdrop almak için bağış şartı ve topluluk tepkisi

ZRO’nun lansmanı kendine özgü tartışmalarla birlikte geldi. LayerZero, tokenları talep etmek isteyen kullanıcıların ZRO token başına küçük bir miktar para bağışlamasını zorunlu kıldı. LayerZero, resmi X hesabından, “ZRO talep etmek için kullanıcıların ZRO başına USDC, USDT veya yerel ETH cinsinden 0,10 USD bağışta bulunması gerekmektedir. Bu küçük bağış doğrudan Protocol Guild’e gider,” diye yazdı

Kaynak: LayerZero Foundation

LayerZero, bağışların Ethereum geliştiricileri için kolektif bir fonlama mekanizması olan Protocol Guild’e yaklaşık 18,5 milyon dolar bağışlanmasıyla sonuçlanacağını tahmin etti. Kullanıcılar bir “vergi” ödemek zorunda kalmanın “airdrop “un doğasını daha çok bir ilk para arzı (ICO) gibi bir şeye dönüştürdüğünü savundu. Bu nedenle, bu hamle kripto topluluğundan gelen bir tepki dalgasıyla karşılandı. Kullanıcılar LayerZero’nun gönderisine “Bu bir şaka mı” ve “bunun için ödeme yapmaya ne dersiniz” gibi yorumlarla akın etti.

Bu arada, kripto topluluğunun bazı üyeleri ZRO’nun bağış talep mekanizmasının gelecekteki airdroplar için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu düşünüyor. Adam Cochran “LayerZero airdrop’unda bağış hakkında sızlanan insanlar aptal!” diyerek tepki gösterdi. Cochran, bu uygulamanın, daha büyük bir ekosistemi desteklemek için kullanıldığını belirtti. Ayrıca, bir token için temel bir maliyet değeri belirlemenin iyi bir yolu olduğunu kaydetti.

LayerZero token lansmanının “bir airdrop olmadığını” teyit etti!

LayerZero, airdrop’ların artık “başlangıçta airdrop’ların çözmek için tanıtıldığı eşit dağıtım, topluluk oluşturma ve protokol sağlığı hedeflerine” katkıda bulunmadığını savundu. Bunun başlıca nedeni, airdrop farming ve Sybil varlıklarındaki artış nedeniyle projenin uzun vadeli başarısına “çok az ilgi duyan ya da hiç ilgi duymayan” token alıcılar. Bu, bir airdrop farming için çok sayıda cüzdan oluşturan ve kullanan varlıklara atıfta bulunuyor.

LayerZero’nun kurucu ortağı Bryan Pellegrino günü token lansmanını savunarak geçirdi. Ayrıca, kimsenin tokenlar üzerinde hak sahibi olmadığını ve kullanıcıların bağış yapmak istememeleri halinde bunları talep etmekten kaçınmaları gerektiğini yineledi. Bu bağlamda Pellegrino, “Zorla bağış diye bir şey yok! Eğer bağış yapmak istemiyorsanız… sadece talep etmeyin. Bu sahip olduğunuz bir şey değil, sunulan bir şey” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir