İşin uzmanı kaleme aldı: Orgazm bir sorun mu

Doç. Dr. Gökçen Erdoğan’ın yazısı şöyle:

“Orgazm elbette bir sorun değil ancak bazen orgazma ulaşmakla ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Tedavisi yok mu, öğrenilemez mi, daha iyisi olamaz mı; sorunun kaynağına bağlı olarak hepsi mümkün. Yeter ki orgazmınızın peşine düşün.

DÜŞÜNCE YOLUYLA ORGAZM MÜMKÜN MÜ?

SORU: Hocam, 3 yıldır hayatımda kimse yok ve biriyle öylesine birlikte olmak istemiyorum. Kadınların düşünce yoluyla da orgazm olabildikleriyle ilgili bir yazı okudum. Bu mümkün mü? Sadece başka bir sevişmeyi hayal ederek orgazm olabilir miyim?

CEVAP: Her zaman söylüyorum; kadınlar bilinçli oldukları sürece orgazm konusunda şanslılar. Çünkü erkekte orgazm için fizyolojik zorunluluklar var. Yani önce sertleşmesi ve orgazm esnasında da boşalması şart. İşin duygusal boyutu öncelikli ya da yeterli değil. Onda belirleyici olan fiziksel görüntü ve gerçek temas. Oysa kadında duygusal boyut kuvvetli ve kadının boşalmadan orgazm olması da mümkün. Dolayısıyla düşünce gücüyle yoğunlaşarak, o anı zihninde birebir yaşayarak orgazm olması mümkün. Uzakdoğu’nun binlerce yıllık cinsel yogası olan tantrada da orgazm kontrolü sağlanıyor. Düşünce yoluyla zihinsel orgazmı henüz deneyimlememiş tüm kadınlara önerim bu; yalnız oldukları bir anda en iyi sevişmelerini anımsayarak ya da hayal ettikleri sevişmeyi kafalarında kurgulayarak yoğunlaşmaları, tüm dokunuş ve öpüşleri gerçekmiş gibi hayal etmeleri ve duygularını serbest bırakmaları. Sanırım çok da zorlanmayacaksınız. Çünkü özellikle Türk kadını, gerçek bir birleşme yaşanıyorken bile orgazm açısından bahtsızlıklar yaşıyor.

EŞİM ROL YAPIYOR

SORU: Hocam, ne yaparsam yapayım eşim orgazm olmuyor. Aslında konuşuyorum, hoşuna giden şeyleri anlamaya çalışıyorum. Ve gerçekten kendimi bırakıp ona odaklandığımda bazen sertleşmem bile bitiyor. Ama olmuyor, olmuyor. Birbirimizi seviyoruz, 4 yıldır birlikteyiz. Ama şu ana dek hiç hayalimizdeki orgazmı yaşamadı, yaşatamadım. Mutlu olduğunu ve dert etmemem gerektiğini söylüyor ve rol yapmaya çalışıyor ama ben anlıyorum. Bunun nedeni ne olabilir?

CEVAP: Orgazm konusunda en sık ve istemeden yapılan yanlışlardan biri, onun peşinde koşarken duygudan uzaklaşmak. Odağınızı kaybediyorsunuz ve bu, durumu etkileyebilir. Ancak başka olasılıklar da var. Eşiniz mastürbasyon sırasında orgazm oluyor, ilişkide olamıyorsa birlikte terapiye gitmenizi öneririm. Ancak hiçbir koşulda orgazm olamıyor, çok zor uyarılıyor ya da çok nadir ve çok zor orgazm oluyorsa ‘anorgazmi’ değerlendirilmelidir. Orgazm olamama sorunudur bu. Yeterince uyarılmaya rağmen orgazm olamamak bir sorundur çünkü. Orgazmı etkileyen pek çok durum var; vajinit, kuruluk, ağrılı ilişki, diyabetik nöropati, genital cerrahiden kaynaklanan komplikasyonlar, multipl skleroz, parkinson hastalığı gibi pelvik bölgeye kan akışını etkileyen sağlık sorunları da bunlardan bazıları. Bunların hepsi ya da biri eşinizde var demiyorum. Muayene etmeden, tıbbi geçmişini bilmeden bunu söyleyemem. Genel olarak bilgilendirme yapmak istedim. Sorunu tespit edebilmek için eşinizin muayene olması gerekiyor. Ancak bu şekilde tedavi düzenlenir ya da önerilerde bulunulabilir. Acaba klitorisle aranız nasıl? Eşinizin cinsel öyküsü buradaki kilitleri açmaya yarayacak. Haydi randevunuzu alın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir