Türk Dil Kurumundan her güne bir kelime

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlayacak uygulama kapsamında, tarihi Türk Dil Kurumu binasının ön yüzüne asılan dijital ekranda her gün bir kelime paylaşılacak. Trafiğin yoğun olduğu Atatürk Bulvarı üzerindeki binadan, bayrağımızın renkleriyle kırmızı zemin üzerine beyaz yazılı bir kelimenin özellikle toplu taşıma yolcularının dikkatini çekmesi bekleniyor.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Osman Mert, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dilimizin zenginliğini göstermek, dil bilincini artırmak, dilimiz hakkında düşündürmek amacıyla, Türk Dil Kurumu olarak ‘Günün Kelimesini’ seçerek paylaşmak istedik. Bu uygulamaya 23 Nisan’da başlamak istedik çünkü dil milli egemenliğin ayrılmaz bir parçası, ulusun kimliğinin ve kültürel değerlerinin temel taşı. Gündelik dilimize yabancı kelimeler katılmaya devam ederken kendi dilimizin güzelliğinin de altını çizmek gerekiyor. Dijital ekranda paylaşacağımız ilk kelimeyi seçerken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz’ dediği ve 23 Nisan’ı armağan ettiği çocuklarımızdan hareket ettik. Aynı zamanda O’nun hitabı da olan ‘çocuk’ kelimesiyle başladık. Süreç içerisinde paylaşacağımız kelimeleri milletimizin de katkılarıyla belirleyeceğiz. Yolu Atatürk Bulvarı’ndan geçenler binamıza bakmadan geçmesin.”

Uygulamanın ilerleyen süreçlerinde, dijital ekranda yer alan kelimeler halk tarafından belirlenecek. Türk Dil Kurumunun internet sayfası ve sosyal medya hesaplarına gönderilen “günün kelimesi” önerileri değerlendirilerek dijital ekranda yer alacak. Bu sayede, toplumun dil hakkındaki tercihlerine ve görüşlerine de yer verilerek etkileşim sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir